Postavme podporný systém pre paradajky

0
314

Jeho hlavnými výhodami v porovnaní s poľnou kultiváciou sú lepšia kvalita a vyššie výnosy, ale aj výhody ochrany rastlín. Vyžadujú si však vyššie mzdové náklady, zvýšenú technologickú disciplínu a vyššie investičné náklady. Zvýšená práca je spôsobená nižšími mechanizmami a pravidelným poklesom a viazaním vegetácie.

Zvyčajné konfigurácie sú nasledujúce (veľké písmená v zátvorkách sa týkajú kolmého tvaru stĺpikov):

  • jedinečné: kusy rastlín sú viazané na palice, nepoužívajú sa žiadne drôty. Unikátne stávky môžu byť vyrobené z agátu, ale stále častejšie sa používajú bambusové paličky.
  • jednoplošné (I): najčastejšie používaný podporný systém poskytujúci jediný vertikálny povrch pre vegetáciu,
  • Viacúrovňové (Y, V, T alebo F): Navrhnuté tak, aby niesli väčší povrch lístia, aby sa ešte viac zväčšil asimilačný povrch.

Nosné systémy pozostávajú z nosných stĺpov tvaru I, Y, V, T alebo F, koncových stožiarov, drôtov alebo drôtov, ktoré ich spájajú, upevňovacích prvkov drôtu a kotviacich prvkov spojených s koncovými stĺpmi.

Tieto nosné stĺpiky slúžia ako betónu, dreva, kovu, plastu. Akátové drevo je vďaka svojej trvanlivosti a lacnosti primárnym materiálom stĺpcov v Maďarsku. Kovový materiál sa všeobecne používa pre drôty , ktoré majú lepšiu nosnosť. Podporné stĺpy sa môžu použiť na pripevnenie tieniacich sietí, čím chránia rastlinu pred nadmerným žiarením, bobuľami pred spálením a možným vetrom a ľadom. Akonáhle je systém kovových drôtov navrhnutý, je možné nosný systém s jednou rovinou (I) kombinovať s otočným posuvným hákom. Plastová šnúra, ktorá sa má použiť, sa potom zabalí na špeciálny háčik s dĺžkou 10 až 20 m, ktorý umožní, aby sa stonka rajčiaka položila neskôr. Kontinuálna kultivácia tak môže pokračovať aj potom, ako rastlina dosiahne výšku pridržiavacích drôtov.


V praxi sa vzdialenosť medzi radmi môže meniť od 80 do 180 cm v závislosti od dostupných strojov. Riadky dlhšie ako 50 metrov sa neodporúčajú.

KÖTÖZÉS TÁMRENDSZERES TERMEZTÉSBEN

Pri pestovaní odrôd paradajky s nepretržitým rastom je potrebné rastliny pripevniť k nepretržitému podpornému systému, ktorý sa nazýva viazanie. Dezinfekcia povrazu a iných materiálov použitých na viazanie paradajok sa musí vykonať buď v zime, alebo musí byť vybavená novými. Výhodou kompostovateľných obväzov je to, že sa dajú ľahko pozberať a manipulovať s rastlinou po zbere. Kvalita povrazu by sa mala zvoliť podľa dĺžky plodiny, aby sa bezpečne udržala hmotnosť rastliny. Je potrebné dbať na to, aby listová stopka a zelené bobule boli vždy zvislé. Pri dlhodobej kultivácii sa stopka, ktorá nesie strapce a dozrievajúce strapce, spustí na pridržiavacie žehličky.

Využitie jedinečného (podperného) podporného systému umožňuje širšiu aplikáciu striedania plodín vďaka ľahkej inštalácii kolíkov.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here