Kašeľ alebo kašeľ na čo je dobrý

0
23

V zamračených, sivých a daždivých dňoch sa objavujú aj rôzne horné dýchacie tekutiny, za ktoré som vždy kupujúcim. V tomto okamihu skúšam všetko od ľudových liekov, ale už som celkom imunný voči kombo rumančeka a lípy. Med a cesnak alebo. med-zázvor tam bol, ale zdá sa, že musím hľadať nové spôsoby, alebo prichádza zvyčajná liečba nášho GP, antibiotika.

Aby som tomu zabránil, začal som kopať a zistil som, že koreň sladkého drievka (Glycyrrhiza sp.) , Ktorého prospešné vlastnosti sú známe už 3 000 rokov, mi sa vyhlo.

Krík, tiež známy ako sladký strom alebo cukrovka, patrí do rodiny motýľov a jeho listy a svetlo fialové kvety pripomínajú agát. V Maďarsku žijú dva druhy rodu Glycyrrhiza, pôvodom z Ázie a Stredomoria.

Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra) sa vyskytuje na mnohých miestach divoká forma, ale pretože sa pestuje liečebný účinok. Dopyt v Nemecku (samotné Nemecko dováža 500 ton ročne) je taký, že na mnohých miestach je populácia kríkov už značne vyčerpaná. Výbor vedcov z Univerzity vo Würzburgu a odborníci zo Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) preto vybrali sladké drievko ako bylinu na rok 2012 s cieľom zvýšiť informovanosť o nebezpečenstvách nesprávneho zberu.

Ako už názov napovedá, jeho liečivá sila je u jeho koreňa, ktorý sa získava od októbra do apríla. Glycyrhizín (glycyrhizín), uhľohydrát, ktorý je 50-krát sladší ako trstinový cukor, obsahuje asi 24% hmotnosti koreňa. Obsahuje tiež saponíny, flavoníny, kumaríny a steroly.

Starí Gréci ho používali na zmiernenie kašľa a na liečenie žalúdočných problémov. V čínskej medicíne je už dlho známa pre detoxikačné, aromatické a iné bylinné liečivá. Západný lekársky výskum potvrdzuje jeho imunitné, antivírusové, protizápalové, mukolytické, pečeňové, žalúdočné, antimlimatické a ekzémové hojenie vlastnosti. Jedna z hlavných zložiek pleťových krémov na ošetrenie sfarbenia pokožky. Použitie pri hypertenzii, ťažkej renálnej insuficiencii, nedostatku draslíka a počas tehotenstva sa však neodporúča.

Jeho sladká anízová chuť sa používa aj v potravinárskom priemysle na likéry, na sfarbenie hnedého piva a ako surovina pre naše obľúbené (alebo dokonca prisahané nepriateľské) topánky, známe tiež ako sladké drievko. Zdieľanie rodiny je miláčik, pretože to naši rodičia stále zbožňujú, ale naše deti sa naň nemôžu ani pozrieť, nerozumejú tomu, že sme prežili naše detstvo s bootstrapom.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here